Program "Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Turawa

 

Wyznaczony obszar przeznaczony jest dla sympatyków bushcraftu i surwiwalu oraz dla wszystkich osób chcących przenocować "na dziko" w lesie bez specjalnej infrastruktury. 

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru

 2. informacja, gdzie wyznaczone są miejca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą 
  1. na terenie wyznaczonym przez Nadleśnictwo Turawa nie przewidziano miejsc do rozpalenia ogniska

  2. na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w regulaminie korzystania.

 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3]

 5. z informacją, gdzie moga być prowadzone prace gospodarcze. Na terenie Nadleśnictwa Turawa w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", w miesiącu sierpniu 2022 prace gospodarcze prowadzone są w następujących pododdziałach w leśnictwie Jełowa: 406-d, 406-g w leśnictwie Dąbrówka: 387-d, 390-a, 391-b, 430-c, 433-d, 433-h, 442-a, 442-c, 442-d, 445-d. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronie Koła Łowieckiego „Knieja” w Jełowej, adres strony internetowej: https://www.knieja-jelowa.com/

 7. jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [dostępny w załączniku na dole strony – załącznik nr 3] oraz przesłanie go na adres [turawa@katowice.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Katarzyna Waluś

katarzyna.walus@katowice.lasy.gov.pl

77 421 20 11 wew. 336, 606 253 496

 

 Nadleśnictwo Turawa przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby korzystające turystycznie i rekreacyjnie z lasów do wypełnienia anonimowej ankiety. 

Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu "Zanocuj w lesie".

- Przejdź do ANKIETY -