Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny

Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny

Sprzedaż bezpośrednia

Nadleśnictwo Turawa informuje, że na terenie zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych ,, Kuźnice”,(OHZ LP, obwodu  łowieckiego nr 26) funkcjonuje punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (PSBD).

Osoby chętne do zakupu dziczyzny proszone są o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, dostępnym do pobrania poniżej i postępowania zgodnie z jego wskazówkami.

 

PSBD posiada weterynaryjny numer identyfikacji:16095661

nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Opolu.

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierzyny jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Opolu.

Podmiotem prowadzącym sprzedaż detaliczną jest:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turawa.

Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punkcie zlokalizowanym pod adresem (odbiór tusz): Szkółka Leśna Podkraje Kały 46-030 Murów

Telefon kontaktowy bezpośredni (odbiór tusz, realizacja złożonego zamówienia): 696 418 013 Pan Andrzej Trzeciak – Leśniczy ds. Łowieckich

Telefon kontaktowy celem uzyskania podstawowych informacji o zasadach sprzedaży PSBD: 696 418 014 – Katarzyna Kaczmarczyk – Specjalista Służby Leśnej.

Zamówienia można składać pisemnie na adres:

Nadleśnictwo Turawa,

ul. Opolska 35

46-045 Turawa

 e-mail: turawa@katowice.lasy.gov.pl

lub telefonicznie u leśniczego ds. Łowieckich pod nr 696 418 013.

Z dniem 01.07.2021r. został wprowadzony do stosowania w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny w OHZ LP ,,Kużnice” poniższy cennik tusz zwierzyny łownej.

Gatunek

Klasa jakościowa

Cena netto

Jeleń

I

10 zł/kg

Daniel

I

10 zł/kg

Dzik

I

9 zł/kg

 

Tusze wymienionych wyżej gatunków są dostępne według poniższego zobrazowania kalendarzowego.

Dostępność dziczyzny w ciągu roku

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jeleń

 

 

 

 

 

 

 

(od 21.08)

 

 

 

 

Daniel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzik