Wydawca treści Wydawca treści

KOMPLEKSOWY PROJEKT ADAPTACJI LASÓW I LEŚNICTWA DO ZMIAN KLIMATU – ZAPOBIEGANIE, PRZECIWDZIALANIE ORAZ OGRANICZENIE SKUTKÓW ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH Z POŻARAMI LASÓW

Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych                  z pożarami lasów"

Planowany okres realizacji: 2016-2022 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.

Cele uzupełniające:

rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,

szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,

dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,

skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na:

rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń,  w tym:

budowę i modernizację dostrzegalni przeciwpożarowych (124 szt.)

zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów  (171 szt.)

doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (36 szt.)

budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)

wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:

zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)

 

Wartość projektu

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 304 301,88 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych wyniosła  246 910, 03 zł

Kwota dofinansowania z funduszu europejskiego wyniosła 209 873,53 zł

 

Nadleśnictwo Turawa  w ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji  lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" zmodernizowało w roku 2021 dostrzegalnię przeciwpożarową  w leśnictwie Jełowa.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ochronnych

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ochronnych

Ogłoszenie o planowanych zabiegach

ograniczania liczebności chrabąszczy.

 

 W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Turawa przewiduje się wystąpienie masowego lotu chrabąszczy: majowego i kasztanowca. Zabiegi ograniczania liczebności postaci doskonałych (imagines) tych owadów zostaną przeprowadzone
w chwili kulminacji rójek, co zapobiegnie defoliacji koron drzew (chrząszcze intensywnie żerują na liściach przyczyniając się do całkowitej ich utraty, tzw. gołożerów), oraz ograniczy liczbę złożonych przez samice jaj do gleby. Wylęgnięte larwy (tzw. pędraki) są znacznie groźniejsze dla gospodarki leśnej – żerując uszkadzają korzenie siewek, sadzonek, a nawet starszych drzew. Skutkiem żeru są duże trudności w uzyskaniu trwałego odnowienia lasu.

 Ograniczanie nadmiernej liczebności imagines chrabąszczy przeprowadzone zostanie na łącznej powierzchni 92 ha, w Leśnictwie Kadłub Turawski (oddz. 458÷461), położonym w zasięgu terytorialnym Gminy Zębowice.

        Do zabiegów użyty zostanie insektycyd o nazwie handlowej MOSPILAN 20 SP. Jego substancją aktywną jest należący do grupy neonikotynoidów cyjanoamidynowych acetamipryd. Związek ten dzięki odpowiedniej budowie chemicznej jest łatwo i szybko metabolizowany przez pszczoły, wskutek czego jego toksyczność dla tych owadów jest niska.

         Środek stosowany będzie przez użytkowników profesjonalnych,                                             z wykorzystaniem sprzętu lotniczego. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.

          Zgodnie z Decyzją WIORiN w Opolu z 25 marca br. (WOR.7126.14.2024), rozpoczęcie zabiegów ograniczających planowane jest na przełomie II i III dekady kwietnia, a ich zakończenie przewiduje się w I dekadzie maja (ścisły termin uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, który determinuje przebieg warunków pogodowych).