Wydawca treści Wydawca treści

Stobrawski Park Krajobrazowy (utworzony w 1999 r.)

  • Stobrawski Park Krajobrazowy utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Opolskiego Nr P/11/1999 z dnia 28 września 1999 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego         Nr 38/99, poz. 255, z dnia 19 października 1999r.).

 

Na terenie Nadleśnictwa Turawa Stobrawski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem obręb Kuźnice Kluczborskie oraz północno - zachodnią część obrębu Jełowa.( teren na południowy – zachód od linii kolejowej Jełowa – Kluczbork do oddz. 186, następnie w kierunku północnym granicą oddz. 187, 188, 189, 190, 191 i zachodnią granicą oddz. 191, 207, 220, 231, 235, drogą leśną w kierunku południowym do drogi Jełowa – Dąbrówka Łubniańska, stąd drogą na zachód aż do jej wylotu z kompleksu leśnego; dalej na północ i zachód po granicy lasu do drogi Brynica – Grabczok). Powierzchnia całkowita SPK wynosi 52636,50 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8882,44 ha).

Głównymi celami ochrony w SPK są:

  • zachowanie najcenniejszych fragmentów przyrody naturalnej, walorów krajobrazowych oraz dziedzictwa kulturowego części Niziny Śląskiej,
  • zachowanie pełni różnorodności biologicznej oraz trwałości i równowagi procesów przyrodniczych,
  • przywracanie walorów naturalnych przekształconym siedliskom, zwłaszcza dolinom rzecznym, torfowiskom, lasom jaki i innym składnikom przyrody,
  • stwarzanie korzystnych warunków do prawidłowego funkcjonowania systemów przyrodniczych, ich trwałości i zdolności odtwarzania, zwiększanie świadomości ekologicznej lokalnych społeczności w zakresie konieczności zachowania całego bogactwa przyrodniczego jako dziedzictwa i dobra wspólnego.

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ochronnych

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ochronnych

Ogłoszenie o planowanych zabiegach

ograniczania liczebności chrabąszczy.

 

 W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Turawa przewiduje się wystąpienie masowego lotu chrabąszczy: majowego i kasztanowca. Zabiegi ograniczania liczebności postaci doskonałych (imagines) tych owadów zostaną przeprowadzone
w chwili kulminacji rójek, co zapobiegnie defoliacji koron drzew (chrząszcze intensywnie żerują na liściach przyczyniając się do całkowitej ich utraty, tzw. gołożerów), oraz ograniczy liczbę złożonych przez samice jaj do gleby. Wylęgnięte larwy (tzw. pędraki) są znacznie groźniejsze dla gospodarki leśnej – żerując uszkadzają korzenie siewek, sadzonek, a nawet starszych drzew. Skutkiem żeru są duże trudności w uzyskaniu trwałego odnowienia lasu.

 Ograniczanie nadmiernej liczebności imagines chrabąszczy przeprowadzone zostanie na łącznej powierzchni 92 ha, w Leśnictwie Kadłub Turawski (oddz. 458÷461), położonym w zasięgu terytorialnym Gminy Zębowice.

        Do zabiegów użyty zostanie insektycyd o nazwie handlowej MOSPILAN 20 SP. Jego substancją aktywną jest należący do grupy neonikotynoidów cyjanoamidynowych acetamipryd. Związek ten dzięki odpowiedniej budowie chemicznej jest łatwo i szybko metabolizowany przez pszczoły, wskutek czego jego toksyczność dla tych owadów jest niska.

         Środek stosowany będzie przez użytkowników profesjonalnych,                                             z wykorzystaniem sprzętu lotniczego. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.

          Zgodnie z Decyzją WIORiN w Opolu z 25 marca br. (WOR.7126.14.2024), rozpoczęcie zabiegów ograniczających planowane jest na przełomie II i III dekady kwietnia, a ich zakończenie przewiduje się w I dekadzie maja (ścisły termin uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, który determinuje przebieg warunków pogodowych).