Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

  • Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko – Turawskie utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu Nr XXIV/193/88 z dnia 26 maja 1988r.; ostatnia zmiana granic --Rozporządzenie Nr P/14/2000, Wojewody Opolskiego, z dnia 17 maja 2000 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego Nr 33/00, poz. 173 z dnia 26 maja 2000 r.).

 

           W skład O Ch K – Lasy Stobrawsko – Turawskie wchodzi obręb Turawa oraz południowo – wschodnia część obrębu Jełowa (granicę zachodnią stanowi linia kolejowa Jełowa – Kluczbork). Obecnie powierzchnia całkowita O Ch K  Lasy Stobrawsko – Turawskie wynosi 118 367,00 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8185,58 ha).

W uchwale  WRN w Opolu tworzącej O Ch K zapisano, że „ wszelka działalność na terenach chronionych winna zachować specyfikę i walory krajobrazu poszczególnych obszarów, być zgodną z interesem ogólnospołecznym i wymogami ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, uwzględniać potrzebę stałego wzbogacania walorów przyrody i krajobrazu oraz zabezpieczać warunki dla wypoczynku i turystyki w sposób eliminujący ich uciążliwość dla środowiska przyrodniczego...".

W myśl postanowień ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu to obiekt pełniący poza funkcją przyrodniczo – ochronną funkcję turystyczno – rekreacyjną.

 

Mapa zasięgu obszaru chronionego krajobrazu znajduje się tutaj ->

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ochronnych

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ochronnych

Ogłoszenie o planowanych zabiegach

ograniczania liczebności chrabąszczy.

 

 W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Turawa przewiduje się wystąpienie masowego lotu chrabąszczy: majowego i kasztanowca. Zabiegi ograniczania liczebności postaci doskonałych (imagines) tych owadów zostaną przeprowadzone
w chwili kulminacji rójek, co zapobiegnie defoliacji koron drzew (chrząszcze intensywnie żerują na liściach przyczyniając się do całkowitej ich utraty, tzw. gołożerów), oraz ograniczy liczbę złożonych przez samice jaj do gleby. Wylęgnięte larwy (tzw. pędraki) są znacznie groźniejsze dla gospodarki leśnej – żerując uszkadzają korzenie siewek, sadzonek, a nawet starszych drzew. Skutkiem żeru są duże trudności w uzyskaniu trwałego odnowienia lasu.

 Ograniczanie nadmiernej liczebności imagines chrabąszczy przeprowadzone zostanie na łącznej powierzchni 92 ha, w Leśnictwie Kadłub Turawski (oddz. 458÷461), położonym w zasięgu terytorialnym Gminy Zębowice.

        Do zabiegów użyty zostanie insektycyd o nazwie handlowej MOSPILAN 20 SP. Jego substancją aktywną jest należący do grupy neonikotynoidów cyjanoamidynowych acetamipryd. Związek ten dzięki odpowiedniej budowie chemicznej jest łatwo i szybko metabolizowany przez pszczoły, wskutek czego jego toksyczność dla tych owadów jest niska.

         Środek stosowany będzie przez użytkowników profesjonalnych,                                             z wykorzystaniem sprzętu lotniczego. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.

          Zgodnie z Decyzją WIORiN w Opolu z 25 marca br. (WOR.7126.14.2024), rozpoczęcie zabiegów ograniczających planowane jest na przełomie II i III dekady kwietnia, a ich zakończenie przewiduje się w I dekadzie maja (ścisły termin uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, który determinuje przebieg warunków pogodowych).