Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ŁOWIECTWO

        

           W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

          Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie” z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się leśnicy oraz myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dary Lasu – naturalna i ekologiczna żywność – grzybobranie

Dary Lasu – naturalna i ekologiczna żywność – grzybobranie

Wczoraj tj. 11.10.2023 na terenie Leśnictwa Dębiniec odbyło się grzybobranie pt. „Dary Lasu – naturalna i ekologiczna żywność – grzybobranie”.
 
Uczestnikom wydarzenia zostały przedstawione informacje na temat produktów i żywności pochodzenia leśnego oraz rozpoczętego jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych.
 
Następnie na Seniorów czekały miłe upominki oraz produkty marki Dobre z Lasu.
 
Zachęceni piękną i słoneczną pogodą uczestnicy ruszyli w las. Bogactwo lasu nie zawiodło, Seniorzy wrócili nie tylko z uśmiechami na twarzy, ale również z grzybami.
 
Łącznie udało się zebrać ponad 13 kg grzybów oraz wyróżnić uczestników w trzech kategoriach: największa waga zbioru, największa ilość zebranych grzybów oraz najcięższy grzyb.