Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Regionalna Dyrekcja zarządza 635,6 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 620,1 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 96 tys. ha.

  • Przeciętna lesistość - 30,5%,
  • Przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha - 245 m3,
  • Przeciętny roczny przyrost - 3,7m3/ha,
  • Przeciętny wiek drzewostanów - 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

Udział siedlisk leśnych:

borowe 56 %

lasowe 27 %

górskie 16 %

olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

sosna, modrzew 66,4 %

I klasa 13,5 %

świerk 6,3 %

II klasa 17,4 %

dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

III klasa 19,8 %

brzoza 5,7 %

IV klasa 16,3 %

buk 7,7 %

V klasa 13,6 %

jodła, daglezja 1,6 %

VI klasa i starsze 7,9 %

pozostałe 4,1 %

Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w osiemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%. Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

VII edycja konkursu "Obiektywnie Śląskie"

VII edycja konkursu "Obiektywnie Śląskie"

3 lipca rozpoczęła się VIII edycję konkursu na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku Obiektywnie śląskie.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: Śląsk&Zabawa. Odniesienie do zabawy interpretujemy szeroko: jako umiejętność świętowania Ślązaków, cieszenia się z życia i radowania, również wspólnego mimo trudów życia oraz pracy. Zależy nam na tym, by uczestnicy konkursu pokazali również współcześnie rozumiane pojęcia zabawy, niekoniecznie tylko biesiad itp., a także odnieśli się w swoich pracach do tematu: radości, szczęścia, uśmiechu. Mamy nadzieję, ze ponownie wyłonimy ciekawe i oryginalne prace prezentujące nasz region.

Najlepsze prace tegorocznej edycji wybiorą tak znamienite osobowości świata kultury jak: Lech Majewski, Adam Sikora, Jacek Joostberens, Antoni Cygan  oraz Joanna Wnuk Nazarowa.

Uczestnicy konkursu dla wyrażenia tematu będą mogli tradycyjnie posłużyć się: Fotoreportażem, składającym się z od 3-7 zdjęć, Fotokastem:  maksymalnie 2 min oraz Filmem również maks. 2 min. Termin przesyłania prac mija 15 września br.

Wszystkie prace spełniające warunki konkursu będą zamieszczane na stronie konkursu: http://obiektywnieslaskie.pl/, poprzez którą można oddawać głosy na swoje ulubione fotoreportaże, filmy i fotokasty - dodatkowa nagroda publiczności.

Ogłoszenie wyników VIII edycji oraz wernisaż wystawy nastąpi podczas uroczystego finału, który podobnie jak w zeszłym roku odbędzie w prestiżowym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w piątek 20 października. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na stronie konkursu.

Po finale tradycyjnie wystawa najlepszych fotoreportaży konkursu będzie eksponowana w wielu atrakcyjnych miejscach, niezwykle uczęszczanych:  NOSPR, Szyb Maciej, Kino Kosmos, Akademia Muzyczna, katowicki dworzec PKP, atrium  budynku Altus, Raciborskie Centrum Kultury.

Kontakt to organizatora konkursu: Anna Kokolus, Kokolus@obiektywnieslaskie.pl