Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Stanisław Waluś nr tel. 608 065 499

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zamieranie drzewostanów

Zamieranie drzewostanów

Drodzy Mieszkańcy, Turyści

Panujące od kilku lat niedobory  opadów atmosferycznych spowodowały suszę glebową, co z kolei wpłynęło na osłabienie mechanizmów obronnych drzew. Obserwujemy dynamiczny proces zamierania drzew. Najbardziej cierpi sosna, która w naszych lasach jest gatunkiem dominującym. Osłabione drzewa są łatwym celem do opanowania dla różnego rodzaju patogenów, które w normalnych warunkach nie są groźne.

Do niedawna, tak niewinnie wyglądająca, a znana z bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji - jemioła, nie stanowiła zagrożenia dla drzew w lesie. Dzisiaj powoduje śmierć wielu sosen. Na domiar złego w tych warunkach owady takie jak kornik ostrozębny i przypłaszczek granatek poprzez swoje żerowanie pod korą przyczyniają się do obumierania naszych sośnin.

Jako leśnicy gospodarujący na terenie Lasów Państwowych jesteśmy zobowiązani do utrzymania trwałości lasu, jak również dbania o majątek Skarbu Państwa jakim jest las, dlatego w miejsce wycinanych, suchych i obumierających drzew sadzimy ich młode pokolenie. Bardzo ważne jest dla nas również Państwa bezpieczeństwo, dlatego usuwamy osłabione sosny, ponieważ mogą stwarzać potencjalne zagrożenie podczas silnych wiatrów.

Mamy nadzieję, że Państwo zaufacie naszym działaniom, które mają na celu doprowadzenie lasu do takiego stanu, aby Państwo mogli korzystać z walorów lasu zdrowego i przede wszystkim bezpiecznego.