Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyniki XXII submisji drewna szczególnego

Wyniki XXII submisji drewna szczególnego

W dniu 15 listopada br. w siedzibie Nadleśnictwa Turawa miało miejsce rozstrzygnięcie XXII Submisji Drewna Szczególnego, na której wystawiono ponad 1266 m3 drewna z 13 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Na składzie w Jełowej wyeksponowano 1032 losy w trzech gatunkach drewna: DB, JS oraz Md. Tradycyjnie najwięcej wystawiono dęba 1062 m3  (84% całości oferty), jesiona - prawie 192 m3 (15% całej masy) oraz 8 szt. modrzewia.W submisji udział wzięło 11 oferentów: 3 firmy zagraniczne w tym dwie z Czech i jedna z Austrii oraz 8 przedsiębiorców krajowych.Ilość złożonych ofert 5-krotnie przewyższała masę drewna w przypadku dęba oraz 4-krotnie w przypadku modrzewia. Sprzedano całość wystawionego surowca. Średnia cena surowca dębowego wyniosła 2685 zł/m3. W ofercie znalazły się także 74 sztuki dębowe zawierające odłamki metalu, za które uzyskano średnią ceną 2282 zł/m3. Za jesiona uzyskano średnią cenę 895 zł/m3, w tym 420 zł/m3 za losy z odłamkami metalu. W przypadku modrzewia osiągnięto średnią cenę 1727 zł/m3, w tym za los z odłamkami metalu 1913 zł/m3. Średnia cena osiągnięta na submisji wyniosła ogółem 2405 zł/m3. Najdroższą sztuką okazał się los dębowy (o miąższości 4,12 m3) z Nadleśnictwa Tułowice, za który zapłacono 4576 zł/m3.