Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rodzinny Rajd Rowerowy

Rodzinny Rajd Rowerowy

 

Rodzinny Rajd Rowerowy upamiętniający 30. lecie katastrofalnego pożaru lasu, który miał miejsce w roku 1992 na terenie nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn

 

Stara Kuźnia, Rudziniec, Rudy 27.08.2022 r.

 

 

 

W dniu 27 sierpnia 2022 r., na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy upamiętniający 30. lecie katastrofalnego pożaru lasu, który miał miejsce w roku 1992 na terenie nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn.

 

Rowerzyści wyruszą na trasy z terenu 3 nadleśnictw: Kędzierzyn, Rudy Raciborskie, Rudziniec.

 

Cała trasa rajdu ma układ ósemki, z trzema startami i metami po jednej w każdym z wymienionych nadleśnictw. Warunkiem uczestnictwa w Rajdzie jest zapoznanie się z regulaminem oraz przekazanie do właściwego nadleśnictwa wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

 

Leśnicy wytyczyli trasy rajdowe po interesujących widokowo i przyrodniczo zakątkach nadleśnictw związanych z odbudową lasu po pożarze, który miał miejsce w roku 1992. Rowerzyści będą mieli okazję, nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także bliżej poznać historię przywróconego przez leśników do życia przez leśników lasu.

 

Miejsca startu na terenie poszczególnych nadleśnictw:

  • Nadleśnictwo Kędzierzyn – Siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn, ul. Brzozowa 48, 47-246 Kotlarnia, Stara Kuźnia – start i meta.
  • Nadleśnictwo Rudziniec – Miejscowość Łącza, parking leśny za boiskiem  - start i meta.
  • Nadleśnictwo Rudy Raciborskie – Miejscowość Rudy – Brantolka, parking leśny - start i meta.

 

Szczegóły dotyczące Rodzinnego Rajdu Rowerowego zamieszczono w Regulaminie ww. Rajdu. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania w załącznikach poniżej.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału.