Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poświęcenie kapliczki Św. Jana Gwalberta

Poświęcenie kapliczki Św. Jana Gwalberta

 

 

W dniu 12 lipca 2022 r. w ogrodzie edukacyjnym przy Nadleśnictwie Turawa odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie płaskorzeźby św. Jana Gwalberta – patrona leśników. Płaskorzeźba została wykonana przez podleśniczego. Obok została umieszczona tablica z krótką historią opowiadającą o żywocie świętego. Poprzednia kapliczka została zniszczona kilka miesięcy temu podczas silnych wiatrów. W uroczystości poświecenia kapliczki udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Turawskiej oraz pracownicy nadleśnictwa. Kapliczka została poświęcona przez miejscowego proboszcza i jednocześnie kapelana leśników opolskich ks. Rajmunda Kałę, a historię i życiorys Jana Gwalberta przedstawił Nadleśniczy Nadleśnictwa Turawa Jarosław Żaba. Po uroczystości odbyła się uroczysta narada w budynku nadleśnictwa z udziałem zaproszonych gości.