Asset Publisher
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Asset Publisher
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turawa
ogłasza
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej
na podstawie art.38 ustawy o lasach z 28 września 1991 r. oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetarg publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzenia negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie
Lasów Państwowych (Dz. U. Nr 78 poz. 532 z 2007r.)
Przedmiotem przetargu jest zbycie nieruchomości niezabudowanych stanowiących własność Skarbu Państwa w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Turawa tj:
Opis nieruchomości:
- działka 233/15 k.m. 11, obręb Jełowa gmina Łubniany KW OP1O/00093470/8 o pow. 0,1296 ha. oznaczona jako RV – grunty orne, zlokalizowana we wsi Jełowa. Działka nie posiada dostępu do drogi publicznej oraz obecnie jest nie użytkowana.
- działka 233/4 k.m. 2, obręb Jełowa gmina Łubniany KW OP1O/00093470/8 o pow. 0,1200 ha. oznaczona jako RV – grunty orne, zlokalizowana we wsi Jełowa. Działka posiada dostęp do drogi publicznej oraz obecnie jest używana jako droga dojazdowa.
Zgodnie z planem Zagospodarowania Przestrzennego wsi Jełowa uchwalona przez Radę Gminy Łubniany uchwałą Nr XXI/155/16 z dnia 19.12.2016 r.:
- działka 233/15 usytuowana jest na „terenie obiektów produkcyjnych składów i magazynów” oznaczonym symbolem „7P” oraz „tereny wód powierzchniowych śródlądowych” oznaczonym symbolem „30WS”,
- działka 233/4 usytuowana jest na „terenie obiektów produkcyjnych składów i magazynów” oznaczonym symbolem „7P”, „terenie zabudowy mieszkaniowo usługowej” oznaczonym symbolem „17MU”, oraz „tereny wód powierzchniowych śródlądowych oznaczonym symbolem „30WS”.
Powyższe nieruchomości nie są obciążone i nie ciążą na nich żadne zobowiązania. Powyższe nieruchomości nie są wpisane do rejestru zabytków.
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi :
50 000,00 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych)
Sprzedający informuje, że do ostatecznej ceny sprzedaży nieruchomości, zostanie doliczony podatek VAT jeśli w momencie sprzedaży obowiązujące przepisy będą tak stanowić.
Kupujący zobowiązany jest pokryć koszty związane z wyceną nieruchomości, ogłoszeń prasowych o przetargach oraz pozyskania aktualnych materiałów geodezyjnych i sądowych.
Kupujący ponosi wszelkie koszty opłat związanych z zawarciem aktu notarialnego kupna-sprzedaży nieruchomości, opłat sądowych, skarbowych oraz podatków.
Informacje dodatkowe o nieruchomości można uzyskać osobiście w dni robocze w godzinach od 800 do 1400 po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (tel. 77 42 12 011)
Przetarg odbędzie się w siedzibie PGL LP Nadleśnictwa Turawa 46-045 Turawa; ul. Opolska 35 – Sala Narad (pok. 1.23) o godz. 10:00 w dniu 7 października 2021 r.
Wadium w wysokości 5 000,00 zł (pięć tysięcy złotych) za nieruchomości należy wnieść:
- należy wnieść w formie przelewu na konto sprzedającego BNP PARIBAS: 12 2030 0045 1110 0000 0042 6010.
Za skuteczne uważa się wniesienie wadium w formie przelewu, który do godz. 9:30 dnia 7.10.2021 r. znajdzie się na rachunku Nadleśnictwa.
- w formie gwarancji bankowych - przedłożyć komisji przetargowej przed rozpoczęciem procedowania.
W tytule przelewu wpłaty wadium lub gwarancji bankowej należy zaznaczyć wyraźnie, że jest to wpłata wadium na przetarg dotyczący sprzedaży nieruchomości o nr działek 233/15 i 233/4 .
Wadium wniesione przez uczestnika, który przetarg wygrał zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium wniesione w formie gwarancji bankowej przez uczestnika, który przetarg wygrał podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia przedmiotu sprzedaży. Wadium wniesione przez uczestników, którzy nie wygrali zwraca się w terminie trzech dni od dnia odwołania lub zamknięcia przetargu.
Termin zapłaty ceny nabycia nieruchomości oraz zawarcia umowy notarialnej zostanie ustalony pisemnie z nabywcą w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o wynikach przetargu.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu pisemnym, o którym mowa powyżej, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.
NADLEŚNICZY
Jarosław Żaba