Aktualności Aktualności

Powrót

#LasDoGóryNogami

#LasDoGóryNogami

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy

Powrót

Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny

Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny

Sprzedaż bezpośrednia

Nadleśnictwo Turawa informuje, że na terenie zarządzanego Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych ,, Kuźnice”,(OHZ LP, obwodu  łowieckiego nr 26) funkcjonuje punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny (PSBD).

Osoby chętne do zakupu dziczyzny proszone są o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży, dostępnym do pobrania poniżej i postępowania zgodnie z jego wskazówkami.

 

PSBD posiada weterynaryjny numer identyfikacji:16095661

nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Opolu.

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierzyny jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Opolu.

Podmiotem prowadzącym sprzedaż detaliczną jest:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turawa.

Sprzedaż bezpośrednia prowadzona jest w punkcie zlokalizowanym pod adresem (odbiór tusz): Szkółka Leśna Podkraje Kały 46-030 Murów

Telefon kontaktowy bezpośredni (odbiór tusz, realizacja złożonego zamówienia): 696 418 013 Pan Andrzej Trzeciak – Leśniczy ds. Łowieckich

Telefon kontaktowy celem uzyskania podstawowych informacji o zasadach sprzedaży PSBD: 696 418 014 – Katarzyna Kaczmarczyk – Specjalista Służby Leśnej.

Zamówienia można składać pisemnie na adres:

Nadleśnictwo Turawa,

ul. Opolska 35

46-045 Turawa

 e-mail: turawa@katowice.lasy.gov.pl

lub telefonicznie u leśniczego ds. Łowieckich pod nr 696 418 013.

Z dniem 01.07.2021r. został wprowadzony do stosowania w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Dziczyzny w OHZ LP ,,Kużnice” poniższy cennik tusz zwierzyny łownej.

Gatunek

Klasa jakościowa

Cena netto

Jeleń

I

10 zł/kg

Daniel

I

10 zł/kg

Dzik

I

9 zł/kg

 

Tusze wymienionych wyżej gatunków są dostępne według poniższego zobrazowania kalendarzowego.

Dostępność dziczyzny w ciągu roku

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jeleń

 

 

 

 

 

 

 

(od 21.08)

 

 

 

 

Daniel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzik