Wydawca treści Wydawca treści

informacje ogólne

          Nadleśnictwo Turawa należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Katowice.  Zgodnie z obowiązującym podziałem kraju na krainy i dzielnice przyrodniczo- leśne  położone jest w V Krainie Śląskiej , dzielnicy V Równiny Opolskiej, mezoregionie 5a Borów Stobrawskich. Rozciąga się na równinie opolskiej. Przepływa przez nią  Mała Panew- prawy dopływ Odry-rzeźbiąc dolinę. Nadleśnictwo mieści się na obszarze chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko – Turawskie i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie jednostki znajdują się zbiorniki wodne: Jezioro Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe i Jezioro Srebrne.                                                            

          Nadleśnictwo Turawa obejmuje 17 030 ha gruntów leśnych. Pod względem administracyjnym Nadleśnictwo Turawa znajduje się w obrębie województwa opolskiego i leży w zasięgu gmin: Turawa, Murów, Łubniany, Lasowice Wielkie, Zębowice. Jednostka graniczy z czterema innymi nadleśnictwami: od północy Kluczbork, od wschodu Olesno, od południa Opole, od zachodu Kup. Nadleśnictwo podzielone zostało na 11 leśnictw: Laskowice, Morcinek, Jełowa, Dąbrówka, Bukowo, Dębiniec, Zagwiździe, Kadłub Turawski, Bierdzany, Rzędów, Marszałki.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zamieranie drzewostanów

Zamieranie drzewostanów

Drodzy Mieszkańcy, Turyści

Panujące od kilku lat niedobory  opadów atmosferycznych spowodowały suszę glebową, co z kolei wpłynęło na osłabienie mechanizmów obronnych drzew. Obserwujemy dynamiczny proces zamierania drzew. Najbardziej cierpi sosna, która w naszych lasach jest gatunkiem dominującym. Osłabione drzewa są łatwym celem do opanowania dla różnego rodzaju patogenów, które w normalnych warunkach nie są groźne.

Do niedawna, tak niewinnie wyglądająca, a znana z bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji - jemioła, nie stanowiła zagrożenia dla drzew w lesie. Dzisiaj powoduje śmierć wielu sosen. Na domiar złego w tych warunkach owady takie jak kornik ostrozębny i przypłaszczek granatek poprzez swoje żerowanie pod korą przyczyniają się do obumierania naszych sośnin.

Jako leśnicy gospodarujący na terenie Lasów Państwowych jesteśmy zobowiązani do utrzymania trwałości lasu, jak również dbania o majątek Skarbu Państwa jakim jest las, dlatego w miejsce wycinanych, suchych i obumierających drzew sadzimy ich młode pokolenie. Bardzo ważne jest dla nas również Państwa bezpieczeństwo, dlatego usuwamy osłabione sosny, ponieważ mogą stwarzać potencjalne zagrożenie podczas silnych wiatrów.

Mamy nadzieję, że Państwo zaufacie naszym działaniom, które mają na celu doprowadzenie lasu do takiego stanu, aby Państwo mogli korzystać z walorów lasu zdrowego i przede wszystkim bezpiecznego.