Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ŁOWIECTWO

        

           W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

          Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie” z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się leśnicy oraz myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poświęcenie kapliczki Św. Jana Gwalberta

Poświęcenie kapliczki Św. Jana Gwalberta

 

 

W dniu 12 lipca 2022 r. w ogrodzie edukacyjnym przy Nadleśnictwie Turawa odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie płaskorzeźby św. Jana Gwalberta – patrona leśników. Płaskorzeźba została wykonana przez podleśniczego. Obok została umieszczona tablica z krótką historią opowiadającą o żywocie świętego. Poprzednia kapliczka została zniszczona kilka miesięcy temu podczas silnych wiatrów. W uroczystości poświecenia kapliczki udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Turawskiej oraz pracownicy nadleśnictwa. Kapliczka została poświęcona przez miejscowego proboszcza i jednocześnie kapelana leśników opolskich ks. Rajmunda Kałę, a historię i życiorys Jana Gwalberta przedstawił Nadleśniczy Nadleśnictwa Turawa Jarosław Żaba. Po uroczystości odbyła się uroczysta narada w budynku nadleśnictwa z udziałem zaproszonych gości.