Wydawca treści Wydawca treści

Zarządzeniem nr 4/16 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach z dnia 16 lutego 2016 r., Zn. spr. ZO.0152.3.2016, na terenie Nadleśnictwa Turawa za lasy o szczególnych walorach przyrodniczych /HCVF/ uznano:

- kategoria 1.1.b. – „Obszary chronione – Lasy w parkach krajobrazowych" - 8716,83 ha;

- kategoria 3.2. – „Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy” – 57,47 ha;

- kategoria 4.1. – „Lasy wodochronne” - 220,07 ha.

 

Zarządzeniem nr 3/16 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach z dnia 16 lutego 2016 r., Zn. spr. ZO.0152.2.2016, na terenie Nadleśnictwa Turawa za ekosystemy referencyjne, strefy i powierzchnie ochronne uznano:

- Strefy ochronne i powierzchnie ochronne /wskaźnik 6.2.10/ - 2485,73 ha.

 

 

Lasy HCVF

Interaktywna mapa RDLP w Katowicach


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zastrzelono wilka

Zastrzelono wilka

Szanowni Państwo

Leśnicy swój zawód wykonują z zamiłowania do przyrody. Dlatego dla leśników jako przyrodników ochrona przyrody jest bardzo ważna. Poprzez pracę w środowisku leśnym w ramach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dbają o środowisko, kształtują poziom różnorodności biologicznej biocenoz leśnych i pomnażają walory przyrodniczo – krajobrazowe. Poziom różnorodności biologicznej odnosi się przecież do systemów ekologicznych, specyfiki ich składu gatunkowego i opartej na nim równowagi biologicznej. Różne typy ekosystemów powstały w wyniku dopasowania się gatunków i liczebności ich populacji do struktury ekosystemu w określonych warunkach środowiska. Jednym z takich typów ekosystemów są właśnie ekosystemy leśne.

W ramach swoich działań leśnicy przykładają ogromną wagę do zachowania dziedzictwa narodowego, jakim są lasy z ich bogactwem gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Szczególną troską obejmuje się gatunki rzadkie i chronione, zwłaszcza ujęte w Polskich Czerwonych Księgach. Z ogromnym niepokojem przyjmujemy wieści o znalezieniu każdego martwego osobnika objętego ochroną gatunkową.

Również fakt zastrzelenia wilka (Canis lupus) w miniony piątek 15 listopada 2019 roku przez myśliwego obcokrajowca bardzo nas – leśników zmartwił. Jako, że jest to gatunek ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt niezwłocznie podjęliśmy działania w myśl obowiązujących procedur. Wilk w tej Księdze jest zaliczony obok rysia i niedźwiedzia do gatunków niższego ryzyka, ale bliskich zagrożeniu.

Z uwagi na zaistniałą sytuację i miejsce zdarzenia powiadomiliśmy Państwową Straż Łowiecką, Stobrawski Park Krajobrazowy, Dyrekcję Ochrony Środowiska i Policję. Służby te od razu zajęły się sprawą. Policja przesłuchała świadków i prowadzi postępowanie. Żywimy przekonanie, że zastrzelenie wilka okaże się działaniem niezamierzonym. Holenderski myśliwy, który zastrzelił wilka brał udział w polowaniu zbiorowym, którego organizatorem jest biuro polowań współpracujące z Lasami Państwowymi od wielu lat. Osąd sprawy pozostawiamy profesjonalnym służbom prowadzącym postępowanie w sprawie.