Asset Publisher Asset Publisher

Stobrawski Park Krajobrazowy (utworzony w 1999 r.)

  • Stobrawski Park Krajobrazowy utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Opolskiego Nr P/11/1999 z dnia 28 września 1999 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego         Nr 38/99, poz. 255, z dnia 19 października 1999r.).

 

Na terenie Nadleśnictwa Turawa Stobrawski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem obręb Kuźnice Kluczborskie oraz północno - zachodnią część obrębu Jełowa.( teren na południowy – zachód od linii kolejowej Jełowa – Kluczbork do oddz. 186, następnie w kierunku północnym granicą oddz. 187, 188, 189, 190, 191 i zachodnią granicą oddz. 191, 207, 220, 231, 235, drogą leśną w kierunku południowym do drogi Jełowa – Dąbrówka Łubniańska, stąd drogą na zachód aż do jej wylotu z kompleksu leśnego; dalej na północ i zachód po granicy lasu do drogi Brynica – Grabczok). Powierzchnia całkowita SPK wynosi 52636,50 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8882,44 ha).

Głównymi celami ochrony w SPK są:

  • zachowanie najcenniejszych fragmentów przyrody naturalnej, walorów krajobrazowych oraz dziedzictwa kulturowego części Niziny Śląskiej,
  • zachowanie pełni różnorodności biologicznej oraz trwałości i równowagi procesów przyrodniczych,
  • przywracanie walorów naturalnych przekształconym siedliskom, zwłaszcza dolinom rzecznym, torfowiskom, lasom jaki i innym składnikom przyrody,
  • stwarzanie korzystnych warunków do prawidłowego funkcjonowania systemów przyrodniczych, ich trwałości i zdolności odtwarzania, zwiększanie świadomości ekologicznej lokalnych społeczności w zakresie konieczności zachowania całego bogactwa przyrodniczego jako dziedzictwa i dobra wspólnego.

Resources to get


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zamieranie drzewostanów

Zamieranie drzewostanów

Drodzy Mieszkańcy, Turyści

Panujące od kilku lat niedobory  opadów atmosferycznych spowodowały suszę glebową, co z kolei wpłynęło na osłabienie mechanizmów obronnych drzew. Obserwujemy dynamiczny proces zamierania drzew. Najbardziej cierpi sosna, która w naszych lasach jest gatunkiem dominującym. Osłabione drzewa są łatwym celem do opanowania dla różnego rodzaju patogenów, które w normalnych warunkach nie są groźne.

Do niedawna, tak niewinnie wyglądająca, a znana z bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji - jemioła, nie stanowiła zagrożenia dla drzew w lesie. Dzisiaj powoduje śmierć wielu sosen. Na domiar złego w tych warunkach owady takie jak kornik ostrozębny i przypłaszczek granatek poprzez swoje żerowanie pod korą przyczyniają się do obumierania naszych sośnin.

Jako leśnicy gospodarujący na terenie Lasów Państwowych jesteśmy zobowiązani do utrzymania trwałości lasu, jak również dbania o majątek Skarbu Państwa jakim jest las, dlatego w miejsce wycinanych, suchych i obumierających drzew sadzimy ich młode pokolenie. Bardzo ważne jest dla nas również Państwa bezpieczeństwo, dlatego usuwamy osłabione sosny, ponieważ mogą stwarzać potencjalne zagrożenie podczas silnych wiatrów.

Mamy nadzieję, że Państwo zaufacie naszym działaniom, które mają na celu doprowadzenie lasu do takiego stanu, aby Państwo mogli korzystać z walorów lasu zdrowego i przede wszystkim bezpiecznego.