Asset Publisher Asset Publisher

Stobrawski Park Krajobrazowy (utworzony w 1999 r.)

  • Stobrawski Park Krajobrazowy utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Opolskiego Nr P/11/1999 z dnia 28 września 1999 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego         Nr 38/99, poz. 255, z dnia 19 października 1999r.).

 

Na terenie Nadleśnictwa Turawa Stobrawski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem obręb Kuźnice Kluczborskie oraz północno - zachodnią część obrębu Jełowa.( teren na południowy – zachód od linii kolejowej Jełowa – Kluczbork do oddz. 186, następnie w kierunku północnym granicą oddz. 187, 188, 189, 190, 191 i zachodnią granicą oddz. 191, 207, 220, 231, 235, drogą leśną w kierunku południowym do drogi Jełowa – Dąbrówka Łubniańska, stąd drogą na zachód aż do jej wylotu z kompleksu leśnego; dalej na północ i zachód po granicy lasu do drogi Brynica – Grabczok). Powierzchnia całkowita SPK wynosi 52636,50 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8882,44 ha).

Głównymi celami ochrony w SPK są:

  • zachowanie najcenniejszych fragmentów przyrody naturalnej, walorów krajobrazowych oraz dziedzictwa kulturowego części Niziny Śląskiej,
  • zachowanie pełni różnorodności biologicznej oraz trwałości i równowagi procesów przyrodniczych,
  • przywracanie walorów naturalnych przekształconym siedliskom, zwłaszcza dolinom rzecznym, torfowiskom, lasom jaki i innym składnikom przyrody,
  • stwarzanie korzystnych warunków do prawidłowego funkcjonowania systemów przyrodniczych, ich trwałości i zdolności odtwarzania, zwiększanie świadomości ekologicznej lokalnych społeczności w zakresie konieczności zachowania całego bogactwa przyrodniczego jako dziedzictwa i dobra wspólnego.

Resources to get


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Za nami już pierwsze przymrozki i opady śniegu, w tym czasie powstaje pytanie czy powinno się już dokarmiać ptaki, a jeśli tak to czym należy je dokarmiać i kiedy zakończyć dokarmianie.

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Najlepszą porą na rozpoczęcie dokarmiania ptaków jest późna jesień, podczas pierwszych opadów śniegu, które uniemożliwiają ptakom  łatwe żerowanie. Należy pamiętać aby początkowo wysypywać niewielką ilość pożywienia tak aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca żerowania i stopniowo ją zwiększać. Należy również pamiętać, że jeśli mamy bezśnieżną zimę to lepiej wówczas nie dokarmiać ptaków ponieważ doskonale powinny one dać sobie radę same.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki należy dokarmiać  naturalnie istniejącymi w przyrodzie produktami np.: ziarnami słonecznika, ziarnami dyni, zbożami, orzechami, kaszami, suszonymi owocami oraz słoniną. Dobrym rozwiązaniem jest również wieszanie zimowych kul tzw ,,ptasich pyz" w których składzie są tłuszcze, nasiona oraz orzechy.

Czym nie dokarmiać ptaków?

Ptaków nie należy dokarmiać produktami słonymi, spleśniałymi, zamokniętymi, zjełczałymi, nie ugotowanym pęczakiem i innymi ziarnami które mogą pęcznieć w przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać bowiem , iż w czasie zimy takie produkty zostaną na pewno zjedzone przez ptaki ponieważ będą one głodne, ale mogą one przyczynić się do ich choroby.

Kiedy zakończyć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków należy zakończyć stopniowo na początku wiosny poprzez wykładanie coraz mniejszych dawek pokarmu tak aby ptaki zdążyły się przyzwyczaić, że w danym miejscu nie znajdą już  pożywienia.