Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zastrzelono wilka

Zastrzelono wilka

Szanowni Państwo

Leśnicy swój zawód wykonują z zamiłowania do przyrody. Dlatego dla leśników jako przyrodników ochrona przyrody jest bardzo ważna. Poprzez pracę w środowisku leśnym w ramach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dbają o środowisko, kształtują poziom różnorodności biologicznej biocenoz leśnych i pomnażają walory przyrodniczo – krajobrazowe. Poziom różnorodności biologicznej odnosi się przecież do systemów ekologicznych, specyfiki ich składu gatunkowego i opartej na nim równowagi biologicznej. Różne typy ekosystemów powstały w wyniku dopasowania się gatunków i liczebności ich populacji do struktury ekosystemu w określonych warunkach środowiska. Jednym z takich typów ekosystemów są właśnie ekosystemy leśne.

W ramach swoich działań leśnicy przykładają ogromną wagę do zachowania dziedzictwa narodowego, jakim są lasy z ich bogactwem gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Szczególną troską obejmuje się gatunki rzadkie i chronione, zwłaszcza ujęte w Polskich Czerwonych Księgach. Z ogromnym niepokojem przyjmujemy wieści o znalezieniu każdego martwego osobnika objętego ochroną gatunkową.

Również fakt zastrzelenia wilka (Canis lupus) w miniony piątek 15 listopada 2019 roku przez myśliwego obcokrajowca bardzo nas – leśników zmartwił. Jako, że jest to gatunek ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt niezwłocznie podjęliśmy działania w myśl obowiązujących procedur. Wilk w tej Księdze jest zaliczony obok rysia i niedźwiedzia do gatunków niższego ryzyka, ale bliskich zagrożeniu.

Z uwagi na zaistniałą sytuację i miejsce zdarzenia powiadomiliśmy Państwową Straż Łowiecką, Stobrawski Park Krajobrazowy, Dyrekcję Ochrony Środowiska i Policję. Służby te od razu zajęły się sprawą. Policja przesłuchała świadków i prowadzi postępowanie. Żywimy przekonanie, że zastrzelenie wilka okaże się działaniem niezamierzonym. Holenderski myśliwy, który zastrzelił wilka brał udział w polowaniu zbiorowym, którego organizatorem jest biuro polowań współpracujące z Lasami Państwowymi od wielu lat. Osąd sprawy pozostawiamy profesjonalnym służbom prowadzącym postępowanie w sprawie.