Web Content Display Web Content Display

ŁOWIECTWO

        

           W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

          Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie” z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się leśnicy oraz myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

100 drzew na stulecie niepodległości"

100 drzew na stulecie niepodległości"

11 kwietnia pod Urzędem Gimy Turawa, odbyło sie uroczyste posadzenie "drzewka niepodległości".

Wójt Gminy P. Waldemar Kampa wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Turawa posadzili drzewko, w ramach powiatowej acji "100 drzew na stulecie niepodległości".

Punktem kulminacyjnym tej akcji był Piknik ekologiczny, który odbył się w Dobrzeniu Wielkim 21 kwietnia 2018 r.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Turawa gospodaruje na obszarze około 17,50 tys. ha lasów stanowiących część Borów Stobrawsko Turawskich i Lasów Lublinieckich. Tutejsze rozległe kompleksy leśne spełniają szereg rozmaitych funkcji - stanowią ochronę powietrza, wód, gleby, są miejscem życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, dostarczają drewna - najbardziej wszechstronnego i co ważne - odnawialnego surowca. W okolicy Turawy, oprócz lasów, atrakcje stanowią różne zbiorniki wodne z dużym Jeziorem Turawskim i urokliwym Jeziorem Srebrnym. W Zagwiździu możemy znaleźć pozostałości huty z XVIII wieku, w Laskowicach i Bierdzanach można podziwiać zabytkowe drewniane kościoły, w Dąbrówce Łubniańskiej miejsce kultu maryjnego - Studzionka.