Asset Publisher Asset Publisher

zima2013

zima2013

Dodał: Irena Kurek Dodano: Cz, 21 lut 2013 10:57

 

 


Zima w lasach Nadleśnictwa Turawa rzadko bywa tak śnieżna i bajecznie biała. Zazwyczaj dominują w czasie jej trwania różne odcienie szarości, ciemnej, zimowej zieleni igieł drzew iglastych i pozostałe na dębach czy bukach suche, poszarzałe liście.

 

Tym razem, po obfitych opadach śniegu las pokryła biała pierzyna. Znając realia i krótkoterminową prognozę pogody, należy spodziewać się szybkiego stopienia śniegu a zwłaszcza jego opadu z koron drzew na skutek powiewów wiatru i coraz cieplejszych promieni słońca.

 

Do wiosny z jej pastelowymi kolorami kwiatów i soczystą zielenią liści pozostało jeszcze co najmniej kilka tygodni. Cieszmy się więc umiarkowanym chłodem z odrobiną białego, świeżego śniegu.

 

Zdjęcia polecam szczególnie tym turystom, którzy rzadko zapuszczają się do lasu na krótkie zimowe spacery, wypoczynek czy weekendowe wypady. Jesienny grzybowy i czerwcowy jagodowy las skąpany w zieleni, jaki znamy z wycieczek w okresie wegetacji różni się i to bardzo od tego, w którym na codzień pracują turawscy leśnicy w okresie zimowym.

 

Zdjęcia i tekst Henryk Ostrowski

Inżynier Nadzoru

tel.: 696 422 091;

e-mail: <henryk.ostrowski1@lasy.katowice.gov.pl>


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zastrzelono wilka

Zastrzelono wilka

Szanowni Państwo

Leśnicy swój zawód wykonują z zamiłowania do przyrody. Dlatego dla leśników jako przyrodników ochrona przyrody jest bardzo ważna. Poprzez pracę w środowisku leśnym w ramach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dbają o środowisko, kształtują poziom różnorodności biologicznej biocenoz leśnych i pomnażają walory przyrodniczo – krajobrazowe. Poziom różnorodności biologicznej odnosi się przecież do systemów ekologicznych, specyfiki ich składu gatunkowego i opartej na nim równowagi biologicznej. Różne typy ekosystemów powstały w wyniku dopasowania się gatunków i liczebności ich populacji do struktury ekosystemu w określonych warunkach środowiska. Jednym z takich typów ekosystemów są właśnie ekosystemy leśne.

W ramach swoich działań leśnicy przykładają ogromną wagę do zachowania dziedzictwa narodowego, jakim są lasy z ich bogactwem gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Szczególną troską obejmuje się gatunki rzadkie i chronione, zwłaszcza ujęte w Polskich Czerwonych Księgach. Z ogromnym niepokojem przyjmujemy wieści o znalezieniu każdego martwego osobnika objętego ochroną gatunkową.

Również fakt zastrzelenia wilka (Canis lupus) w miniony piątek 15 listopada 2019 roku przez myśliwego obcokrajowca bardzo nas – leśników zmartwił. Jako, że jest to gatunek ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt niezwłocznie podjęliśmy działania w myśl obowiązujących procedur. Wilk w tej Księdze jest zaliczony obok rysia i niedźwiedzia do gatunków niższego ryzyka, ale bliskich zagrożeniu.

Z uwagi na zaistniałą sytuację i miejsce zdarzenia powiadomiliśmy Państwową Straż Łowiecką, Stobrawski Park Krajobrazowy, Dyrekcję Ochrony Środowiska i Policję. Służby te od razu zajęły się sprawą. Policja przesłuchała świadków i prowadzi postępowanie. Żywimy przekonanie, że zastrzelenie wilka okaże się działaniem niezamierzonym. Holenderski myśliwy, który zastrzelił wilka brał udział w polowaniu zbiorowym, którego organizatorem jest biuro polowań współpracujące z Lasami Państwowymi od wielu lat. Osąd sprawy pozostawiamy profesjonalnym służbom prowadzącym postępowanie w sprawie.