Asset Publisher
LASY REGIONU
LASY REGIONU
Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.
Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Regionalna Dyrekcja zarządza 635,6 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 620,1 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 96 tys. ha.
- Przeciętna lesistość - 30,5%,
- Przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha - 245 m3,
- Przeciętny roczny przyrost - 3,7m3/ha,
- Przeciętny wiek drzewostanów - 59 lat.
Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.
Udział siedlisk leśnych: |
|
borowe 56 % |
lasowe 27 % |
górskie 16 % |
olsy 1 % |
Udział gatunków lasotwórczych: |
Udział drzewostanów w klasach wieku: |
sosna, modrzew 66,4 % |
I klasa 13,5 % |
świerk 6,3 % |
II klasa 17,4 % |
dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 % |
III klasa 19,8 % |
brzoza 5,7 % |
IV klasa 16,3 % |
buk 7,7 % |
V klasa 13,6 % |
jodła, daglezja 1,6 % |
VI klasa i starsze 7,9 % |
pozostałe 4,1 % |
Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.
Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.
Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w osiemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%. Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.
Asset Publisher
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej działka 122/7
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej działka 122/7
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Turawa
ogłasza
przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej
na podstawie art.38 ustawy o lasach z 28 września 1991 r. oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetarg publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzenia negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie
Lasów Państwowych (Dz. U. Nr 78 poz. 532 z 2007r.)
Przedmiotem przetargu jest zbycie nieruchomości niezabudowanej stanowiącej własność Skarbu Państwa w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Turawa tj:
Opis nieruchomości:
działka 122/7 a.m. 1, obręb Kały gmina Murów KW OP1U/00057434/5 o pow. 0,1058 ha. oznaczona jako RIVa – grunty orne, zlokalizowana we wsi Kały. Działka posiada dostęp do drogi publicznej oraz jest użytkowana rolniczo przez obecnego dzierżawcę, umowa dzierżawy zostanie rozwiązana w momencie sprzedaży działki.
Zgodnie z zapisami w Zmianie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Murów uchwalona przez Radę Gminy Murów uchwałą Nr XXII/147/2020 z dnia 15.10.2020 r.:
- działka 122/7 usytuowana jest na „terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej” oznaczonym symbolem „MN”.
Powyższa nieruchomość nie jest obciążona i nie ciążą na niej żadne zobowiązania. Powyższa nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków.
Cena wywoławcza nieruchomości wynosi :
24 400 zł (dwadzieścia cztery tysiące czterysta złotych)
Sprzedający informuje, że do ostatecznej ceny sprzedaży nieruchomości, zostanie doliczony podatek VAT jeśli w momencie sprzedaży obowiązujące przepisy będą tak stanowić.
Kupujący zobowiązany jest pokryć koszty związane z wyceną nieruchomości, ogłoszeń prasowych o przetargach oraz pozyskania aktualnych materiałów geodezyjnych i sądowych.
Kupujący ponosi wszelkie koszty opłat związanych z zawarciem aktu notarialnego kupna-sprzedaży nieruchomości, opłat sądowych, skarbowych oraz podatków.
Informacje dodatkowe o nieruchomości można uzyskać osobiście w dni robocze w godzinach od 800 do 1400 po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (tel. 77 42 12 011).
Przetarg odbędzie się w siedzibie PGL LP Nadleśnictwa Turawa 46-045 Turawa; ul. Opolska 35 – Sala Narad (pok. 1.23) o godz. 10:00 w dniu 24 listopada 2021 r.
Wadium za nieruchomość wynosi:
2 440,00 zł (dwa tysiące czterysta czterdzieści złotych)
- należy wnieść w formie przelewu na konto sprzedającego BNP PARIBAS: 12 2030 0045 1110 0000 0042 6010.
Za skuteczne uważa się wniesienie wadium w formie przelewu, który do godz. 9:30 dnia 24.11.2021 r. znajdzie się na rachunku Nadleśnictwa.
- w formie gwarancji bankowych - przedłożyć komisji przetargowej przed rozpoczęciem procedowania.
W tytule przelewu wpłaty wadium lub gwarancji bankowej należy zaznaczyć wyraźnie, że jest to wpłata wadium na przetarg dotyczący sprzedaży nieruchomości o nr działki 122/7 .
Wadium wniesione przez uczestnika, który przetarg wygrał zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium wniesione w formie gwarancji bankowej przez uczestnika, który przetarg wygrał podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia przedmiotu sprzedaży. Wadium wniesione przez uczestników, którzy nie wygrali zwraca się w terminie trzech dni od dnia odwołania lub zamknięcia przetargu.
Termin zapłaty ceny nabycia nieruchomości oraz zawarcia umowy notarialnej zostanie ustalony pisemnie z nabywcą w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o wynikach przetargu.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nieruchomości nie zawrze bez usprawiedliwionej przyczyny umowy sprzedaży nieruchomości w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu pisemnym, o którym mowa powyżej, sprzedający może odstąpić od zawarcia umowy, a wniesione wadium nie podlega zwrotowi.
NADLEŚNICZY
Jarosław Żaba